Morawiecki, 04.07.2020

 

Morawiecki w oparach absurdu. Rząd sprawi, że piłkarze porzucą Barcelonę na rzecz Ekstraklasy

 

Megalomania – to jedno ze słów, którym można określić rządy PiS. Budujemy największe lotnisko, przyleciał do nas największy samolot, teraz przyszedł czas na najlepsze kluby piłkarskie. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dzięki rządowym inwestycjom w sport, młodzi piłkarze nie będą marzyć o karierze w Barcelonie, a w Jagiellonii Białystok.

Mateusz Morawiecki odwiedził w tym tygodniu Podlasie, gdzie wizytował bazę treningową Jagiellonii Białystok. To nowy kompleks, który został otworzony w czerwcu 2019 roku. Ośrodek składa się z kilku boisk i budynków administracyjnych. Jednym słowem, Jagiellonia ma się czym pochwalić, klub zrobił sobie miły prezent na przypadające w tym roku 100-lecie.

Życzenia z okazji tego jubileuszu złożył Jagielloni premier Mateusz Morawiecki, który wizytował bazę treningową z nieukrywaną dumą. Wszak powstała także dzięki rządowemu wsparciu. Jak informuje oficjalna strona Jagiellonii, budowa ośrodka kosztowała około 19 milionów złotych. 12,3 mln wyłożył klub, Ministerstwo Sportu dofinansowało inwestycję kwotą 6,6 milionów złotych.

I warto to pochwalić. Polskim klubom brakuje infrastruktury treningowej, więc bardzo dobrze, że inwestują w jej budowę. I dobrze, że mogą liczyć na dofinansowania. Samo to jest w porządku. Naprawdę, nie trzeba opowiadać na konferencji prasowej absurdów o tym, że rządowe inwestycje sprawią, iż marzeniami młodych piłkarzy będzie gra w Jagiellonii Białystok.

Ale Mateusz Morawiecki już przyzwyczaił nas, że wszystko, co związane z rządem PiS musi być „naj”. Czasem można odnieść wrażenie, że publiczne wystąpienia premiera to performance, interpretacje wiersza „Samochwała” Jana Brzechwy. To do Polski przyleciał największy samolot z maseczkami, to Polska najlepiej poradziła sobie z koronawirusem, a teraz czas na najlepszych piłkarzy.

 Po co robimy takie projekty, można zapytać. Przede wszystkim po to, by ci młodzi piłkarze nie musieli myśleć o karierze w Manchesterze, Barcelonie czy Madrycie. Żeby dla nich marzeniem było grać w Białymstoku albo w innych polskich miastach – powiedział z dumą Mateusz Morawiecki. I można zapytać: po co. Przecież absurd tych słów wyczuł każdy, kto wie, że w piłkę nożną gra się po jedenastu.

Nie, panie premierze – zbudowanie ośrodka treningowego w Białymstoku nie sprawi, że młodzi piłkarze zrezygnują z karier w najlepszych klubach świata. Przeciwnie – Jagiellonia prawdopodobnie liczy, że dzięki nowoczesnej bazie treningowej sprzeda jak najwięcej młodych graczy do Manchesteru, Barcelony i Madrytu, bo tak działa futbolowy biznes. Warto też uświadomić Mateusza Morawieckiego, że inne kluby na świecie także mają bazy treningowe. Na przykład ośrodek takiej Benfiki ma sześć boisk i kryte baseny.

Gdy robi się coś dobrego – warto się tym pochwalić. Można powiedzieć: “cieszy nas, że polskie kluby się rozwijają, chcemy pomóc, oby służyło”. Albo można kreować megalomańską, absurdalną narrację. Czy to tylko dlatego, że zbliża się druga tura wyborów prezydenckich?

Źródło: Sport.pl

 

 

crowdmedia.pl