Wigand, 25.01.2020

 

Szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej wezwany do MSZ. To reakcja na słowa rzecznika KE

Dr Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z wypowiedzią rzecznika KE Christiana Wiganda. Wigand stwierdził m.in., że konieczne jest przywrócenie „niezależności i prawomocności” Trybunału Konstytucyjnego.

„W związku z niedopuszczalną wypowiedzią pana Christiana Wiganda, rzecznika Komisji Europejskiej, na jutro [sobota – red.] na godz. 10.00 do MSZ wezwany został pan Marek Prawda, kierujący Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce” – poinformował na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Christian Wigand stwierdził na piątkowej konferencji prasowej w Brukseli, że Komisja Europejska wyraża „głębokie zaniepokojenie” w związku z przyjętą przez polski Sejm tzw. ustawą dyscyplinującą sędziów, czyli nowelizacją ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. W czwartek Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który w ubiegłym tygodniu zdecydował o odrzuceniu nowelizacji.

– Dokładnie śledzimy bieg wydarzeń, analizujemy kształt przyjętej ustawy pod względem niezgodności z unijnym prawem – powiedział Christian Wigand.

Rzecznik Komisji Europejskiej zapowiedział, że przeciw Polsce będą podejmowane kolejne kroki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podkreślił, że „potrzebny jest uczciwy, konstruktywny dialog” i dodał, iż w przyszłym tygodniu do Polski przyjedzie wiceszefowa KE Vera Jourova.

Rzecznik KE nie zdecydował się na skomentowanie czwartkowej uchwały SN dotyczącej sędziów powołanych przez nową KRS. – Jesteśmy zaniepokojeni wypowiedziami polskich władz – powiedział jedynie.

Przypomniał też wcześniejsze stanowisko KE dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. – Niezależność i prawomocność TK zostały poważnie podważone. Nie jest on w stanie dostarczyć efektywnej oceny konstytucyjnej – powiedział rzecznik.

Dodał, że Komisja wezwała polskie władze do „przywrócenia niezależności i prawomocności TK” przez zagwarantowanie zgodnego z prawem wyboru sędziów TK, a także prezesa i wiceprezesa oraz poprawne publikowanie i pełne wdrożenie zgodnych z prawem wyroków.

„Ustawa dyscyplinująca” czeka na podpis prezydenta

Nowelizacja ustaw sądowych wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną dla sędziów, którzy podważają konstytucyjne uprawnienia prezydenta w kwestii powoływania sędziów oraz za działalność publiczną, która może podważać niezawisłość i niezależność sędziowską.

Ustawy wniesione do parlamentu przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości trafią teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

gazeta.pl