Rydzyk, 19.02.2020

 

Polska to za mało. Tadeusz Rydzyk poszerza swoje wpływy oraz imperium

 

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie pozwala o sobie zapomnieć. Tym razem jednak nie chodzi o jego kontrowersyjne wypowiedzi, a o biznes. On i jego współpracownik ojciec Jan Król, jak się okazało, są powiązani z pewną fundacją w Kanadzie. — Widzę, że polscy redemptoryści coraz chętniej zapuszczają się na zachód Ameryki Północnej — zwraca uwagę były kanadyjski polityk Thomas Lukaszuk.

Polityk vs. duchowny

Lukaszuk, z pochodzenia Polak, to były wicepremier kanadyjskiej prowincji Alberta. Już w 2018 r. skrytykował w kanadyjskich mediach wizytę ks. Rydzyka w tym kraju. Wspominał, że duchowny sieje „mowę nienawiści”.

Dalej historia nabrała rozpędu. Polityk udzielił wywiadu Onetowi. Ten zainspirował grupę osób do napisania apelu do papieża o “ukrócenie politycznej działalności Tadeusza Rydzyka”. Ten miał przekazać do Watykanu właśnie Lukaszuk. Poza tym skontaktował się w sprawie z Richardem Smithem, arcybiskupem Edmonton. Zaczął badać działalność twórcy Radia Maryja. Dziś mówi, że dowiedział się o tym, że Rydzyk ma w Kanadzie pewne „podmioty gospodarcze”.

– Zaskoczyło mnie, że w Kanadzie duchowny może założyć podmioty gospodarcze, które zajmują się zbieraniem pieniędzy – mówi Onetowi Lukaszuk. – Przecież Kościół zbiera tu pieniądze bezpośrednio, np. na tacę lub poprzez specjalne przedsięwzięcia. A żeby jeszcze zakonnik był we władzach tego typu organizacji pozakościelnej? Tutaj to raczej nietypowe, zwłaszcza jeśli chodzi o księży z obcych krajów.

Fundacja w Kanadzie

W efekcie Onet zbadał sprawę. Okazało się, że od 2000 r. w Kanadzie działa fundacja o nazwie “Family of Radio Maria, Canada”. Cel? “Promowanie nauczania Kościoła Katolickiego, jego moralnych dogmatów oraz ich zastosowania do wyzwań współczesnego życia”. Organizuje też konferencje i seminaria dot. tej kwestii.

Jakby tego było mało, w Kanadzie i USA można słuchać Radia Maryja i oglądać Telewizję Trwam. To jednak kosztuje “Family of Radio Maria, Canada” corocznie ponad 130 tys. kanadyjskich dolarów (CAD). W 2018 r. było to 139 tys. CAD, w 2017 r. – 159 tys. CAD, a w 2016 r. – 137 tys. CAD.

Fundacja utrzymuje się zaś z darowizn. Jej przychody od kilku lat systematycznie rosną. „Jeszcze w 2013 r. wpływy wyniosły 134 tys. CAD, w 2015 r. – 163 tys. CAD, w 2017 r. – 210 tys. CAD, a w 2018 r. (który jest ostatnim rokiem, za który dostępne jest sprawozdanie) – 234 tys. CAD. Od 2014 r. “Family of Radio Maria, Canada” osiąga zysk netto, wahający się między 2 a 22 tys. CAD rocznie” – dodaje Onet.

Rydzyk i spółka

We władzach fundacji zasiadają głównie współpracownicy Rydzyka. Prezesem jest Joanna Strzeżek, szefowa kanadyjskiej Rodziny Radia Maryja. Finanse są na barkach ojca Jacka Cydzika. „Duchownym dyrektorem” (ang. Spiritual Director) jest z kolei ojciec Jan Król, który uchodzi za „prawą rękę Rydzyka”.

Okazało się, że w Kanadzie jest też zarejestrowane “Radio Maryja Torun Corporation”. W  zarządzie spółki są już m.in. Rydzyk, Król, ojciec Zbigniew Pieńkos i Cydzik.

– Widzę, że polscy redemptoryści coraz chętniej zapuszczają się na zachód Ameryki Północnej, dlatego zwróciłem na nich uwagę – mówi Thomas Lukaszuk w rozmowie z Onetem. – Nigdy nie zabierałbym głosu na temat polskiej polityki, bo nie czuję się do tego upoważniony. Oni sami się tu zjawili. W Edmonton, z którym jestem związany, jest ok. 70 tys. Polaków, a w całej prowincji Alberta ok. 120 tys. Polaków. Poza tym jest ich sporo np. Vancouver na zachodzie kraju; ok. 40-50 tys. Podejrzewam, że w jednym takim dużym kanadyjskim mieście można zdobyć więcej pieniędzy niż w Warszawie.

Dlaczego jednak Rydzyk zarejestrował spółkę i fundację?

– Im dalej na zachód, tym średnia wieku Polonii jest większa. Wynika to z tego, że w czasach Solidarności i późniejszych Polacy osiedlali się już raczej na wschodzie kraju. Zachód to raczej starsza Polonia. Jest co prawda mniejsza liczebnie, ale większa jeśli chodzi o zasobność portfela. – dodaje Lukaszuk.

Imperium

Rydzyk od lat buduje swoje imperium. Teraz widzimy, że niczym sprawny inwestor dywersyfikuje już nie tylko źródła dochodu, ale też rynek pod kątem geograficznym. Albo po prostu datki z Polski już mu nie wystarczą. Jeśli ktoś myśli, że jego imperium upadnie, teraz wie, że jest to niemal niemożliwe.

Źródło: Onet

crowdmedia.pl