Rekord zakażeń koronawirusem

Polska wysunęła się na czołówkę państw Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych zachorowań na koronawirusa. Notujemy wzrost zachorowań większy niż w ostatnich dniach m.in. w Niemczech, Włoszech, czy Hiszpanii.

W miniony weekend zweryfikowano w Polsce ponad 1,100 nowych przypadków (lwia część ma miejsce na Śląsku).

Rządzący zdecydowali o tymczasowym zawieszeniu pracy w kopalniach – i tylko tam. W całym kraju życie wygląda niemal jak sprzed epidemii.

– Od wtorku wstrzymamy wydobycie w dwóch kopalniach JSW i dziesięciu zakładach PGG – ogłosil wicepremier Jacek Sasin.

Postojowe potrwa 3 tygodnie, a górnicy otrzymają pełne wynagrodzenia, jakby pracowali.

– Zależy nam, aby górnicy nie byli ekonomicznie karani za to, że w kopalniach doszło do zarażeń – podkreślił Sasin.

Prof. Magdalena Środa o luzowaniu obostrzeń – dotyczących koronawirusa – przez rządzących polityków PiS.

– Mimo pandemii otworzyliśmy kościoły i właśnie (jako pierwsi w Europie) otwieramy stadiony (oczywiście piłki nożnej). Te dwie instytucje reprezentują dwa ideały władzy: ludzie mają się modlić lub wyć za swoimi”. Irracjonalna wiara z kagańcem posłuszeństwa i plemienne emocje szykujące ludzi do wojen (bo wielka promocja piłki nożnej na początku XX wieku była związana z rozbudzaniem agresywnych nastrojów nacjonalistycznych). Obywatel powinien bać się hierarchów i znać hierarchię oraz wytłumić wszelką refleksję w czasie zbiorowych emocji i po nich (w prasie jedną z najważniejszych rubryk jest sport i życie osobnicze panów, którym jedynym zajęciem jest kopanie za miliony). Jeśli obywatele będą pragnęli Boga i igrzysk to uwierzą, że chleb daje im dobra władza. Byle tylko nie myśleli… – komentuje prof. Środa na Facebooku.

Kmicic z chesterfieldem

„Co nas najprawdopodobniej czeka? Po pierwsze, ograniczenie pluralizmu politycznego, poprzez ograniczenia swobodnego tworzenia i funkcjonowania organizacji społecznych. Po drugie, ograniczenie wolności zgromadzeń. Po trzecie, ograniczenie wolności słowa.

Ograniczania wolności wypowiedzi widać już wyraźnie. Mamy do czynienia z coraz większą cenzurą. Jaskrawym przykładem cenzury była oczywiście ingerencja w listę przebojów Trójki. Media publiczne zostały zdegradowane do roli służby partyjnej, a prywatne media, które jeszcze aspirują do niezależności, stają się niezwykle ostrożne” – mówi prof. Mirosław Wyrzykowski – profesor nadzwyczajny i były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych PAN (2011-2015), sędzia Trybunału Konstytucyjnego (2001-2010).

Przyzwyczajamy się do tego, że konstytucja jest naruszana. A powinniśmy być teraz niezwykle czujni. Jeśli godzimy się na ograniczanie prawa udziału w wyborach, to zaraz mogą być ograniczone inne nasze prawa i wolności. Już są – przestrzega prof. Mirosław Wyrzykowski.

Prof. Mirosław Wyrzykowski: Niezgodność z konstytucją to najpoważniejsza wada wyborów. Obywatele zostali złapani…

View original post 570 słów więcej

 

Dodaj komentarz